Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Atatürk'ün çok az bilinen 5 anısı

545 izlenme18 Eylül 2017

Mustafa Kemal Atatürk'ün hepimiz ne büyük deha olduğunu biliyoruz . Bu nedenle Atatürk'ün çoğu şeyini hemen hemen hepimiz biliyoruz fakat bazı anıları var ki çoğu kişi tarafından bilinmiyor. İşte Mustafa Kemal Atatürk'ün çok bilinmeyen anılarından derlediklerimiz ... 1.''Sizin kendinize mi itimadınız yok, Türk hanımının faziletine mi?''
Muallimler Ankara'da bir toplantı yapmışlar, bu içtimaya iki-üç muallim hanım da iştirak ederek salonda ayrı bir yere oturmuşlardı.
Muallim hanımların içtimaya gitmelerini hoş görmeyen meclisin sarıklıları Gazi'ye şikayete giderler. Gazi kızarak:
''Kimmiş muallimler cemiyet reisi ? Çağırın onu!''der. Mazhar Müfit birkaç dakika sonra içeri girince gürleyen bir sesle ona çıkışır:
''Siz Muallimler içtimada ne yapmışsınız ? Ne ayıp şey bu?'' Mazhar Müfit şaşakalır. Gazi'den bu hareket mi beklenirdi? Sarıklılar muzaffer bir beşaretle gülmektedir. Sarıklılar neşe içinde iken, Gazi'nin sesi hep aynı tonda devam eder:
''Olur şey değil,olur şey değil! Mazhar müfit hala ayakta ve hala ne diyeceğini şaşırmış bir halde cevap vermeye çalışır:
''Efendim vallahi...''
''Bırak bırak ben hepsini biliyorum; içtimaya muallime hanımları da çağırdınız. Fakat onları niye ayrı sıralara oturttunuz ? Sizin kendinize mi itimadınız yok,Türk hanımlarının faziletine mi ? Bir daha öyle ayrılık gayrılık görmeyeyim, anladınız mı ?''