Reklamlar

Danıştay Başkanı Güngör'den o ilahiyatçılara: 'Cahiller, yobazlar, gericiler...'

Danıştay Başkanı Güngör, sözde ilahiyatçıların, soruşturmaya konu olan sözleriyle ilgili, “Söylenenlerin İslam’la alakası yok. Bunlar cahilliktir, yobazlıktır, gericiliktir. Bunlar doğrudan topluma zararlıdır” dedi.

Danıştay Başkanı Zerrin Güngörilahiyatçı Nurettin Yıldız üzerinden tartışılan kadına ve sosyal hayata yönelik söylemler hakkında değerlendirmede bulundu. Güngör, ilahiyatçıların soruşturmaya konu olan sözlerine ilişkin soru üzerine, “Söylenenlerin İslam’la alakası yok. Bunlar cahilliktir, yobazlıktır, gericiliktir. Bunlar doğrudan topluma zararlıdır" dedi.

Güngör'ün sözlerini köşesine taşıyan Milliyet Ankara Temsilcisi Serpil Çevikcan’ın, "Hukuki müeyyidesi olmalı"  başlığıyla yazdığı yazının ilgili bölümü şöyle:

“Son dönemde Nurettin Yıldız ismi üzerinden tartışılan söz konusu söylemlere ilişkin olarak Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün söyledikleri net.

Güngör’le Emine Erdoğan’ın verdiği yemekte sohbet etme imkânı bulduk.

Güngör, sözde ilahiyatçıların, soruşturmaya konu olan sözlerine ilişkin soru üzerine şu ifadeleri kullandı:

“Söylenenlerin İslam’la alakası yok. Bunlar cahilliktir, yobazlıktır, gericiliktir. Bunlar doğrudan topluma zararlıdır.”

'HUKUKİ MÜEYYİDESİ OLMALI'

Güngör, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu tür sözlerin mutlaka hukuki müeyyidesi olmalı. Toplumun birlik ve beraberliğini bölmeye yönelik, kadınları aşağılayan, halkı kin ve düşmanlığa teşvik eden bu yaklaşımların müeyyidesi olması lazım.”