Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'ndan 'fetva' çıkışı !

458 izlenme14 Kasım 2017

Dini cemaat ve tarikatlarden de bahseden Bardakoğlu; bu oluşumların siyaset, kamusal alan, yaygın din eğitimi ve ticaretten elini çekip, kendi asli ve sivil hizmet alanlarına çekilmemeleri, kayıt dışılıktan çıkıp şeffaf ve denetlenebilir olmamaları durumunda, yeni maceralar yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

"Artık yavaş yavaş yol ayrımına geliyoruz" diyen Bardakoğlu, "Bireyin olmadığı, kadın hakkı, insan hakkı, çevre bilinci, bilgi üretimi, sosyal adalet, hukuk, özgürlük, düşünce gibi temel değerlerin yeterince gelişmediği, sadece melankoli, sadece menkıbe, gözyaşı, ötekileştirme ve öfkenin yer aldığı bir din anlatımı İslamofobi’yi mahallemize indirecektir" diye uyardı.

"Müslümanlar şeklen dindarlaştıkça, dünyevileşmesi de artıyor. İslam, seccadeni ser ibadetle ömrünü geçir demiyor. Düşünce, bilgi, yararlı iş, temizlik, haklının ve mağdurun yanında olma, iyiliği destekleyip kötülüğü önleme, insanı insan olduğu için sevme hepsi ibadettir. Sadaka ve iane kültürüyle ya da retorikle bunları sağlayamayız."