Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Hüsnü Mahalli'den şok iddilar...Kanınız donacak..

29534 izlenme08 Aralık 2017

Ortadoğu uzmanı, YURT Gazetesi yazarı Hüsnü Mahalli ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını ve büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınacağını açıklamasını değerlendirdi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararını değerlendiren Hüsnü Mahalli"Trump'ın kendi hesapları var, cumhuriyetçilerin kendi hesapları var, bir de Amerika'nın kendi hesapları. Kendi açısından bakıldığında Trump yüzde yüz doğru bir adım attı. Bir iç politikada çok sıkışmıştı, ilk adım olarak vergi yasası ile atlattı. 30-40 yıldır çıkartılmayan bir vergi yasası var Amerika'da. Onu bir mucize olarak çıkarttı. Bir oy farkla çıkarabildi. Şimdi ikinci adımla Yahudi lobilerinin desteğini alabilmek için içerde bunu yapıyor" diye konuştu. 
PLANIN İKİNCİ AŞAMASI GERÇEKLEŞİYOR

"Biz İslam ülkeleri, Müslümanlar ve İslam ülkelerinin liderleri şunu unutuyoruz; 1947'de demokrat olan Truman Birleşmiş Milletleri ve BM'deki Amerika'nın gücünü kullanarak Filistin toprağını Filistin halkından alarak Yahudilere verdi. İsrail devleti kuruldu. Bugün de Cumhuriyetçiler o planın ikinci aşamasını gerçekleştiriyor." diyen Mahalli "47'den bugüne 70 yıl geçmiş ve biz müslüman ülkeler olarak o 70 yıl içinde hiçbir şey yapamamışız" değerlendirmesini yaptı.

"MÜSLÜMAN ÜLKELERİN HEPSİ SAHTEKAR"

"İsrail'in 6 milyon nüfusu varken, 1.7 milyar nüfusa sahip Müslümanlar neden bu sorunu çözemiyor?" diye soran Mahalli "Filistin topraklarında 48, 56, 67 73 savaşları yaşanmıştır. Her zaman İsrail galip gelmiştir. İsrail'in çevresindeki Arap nüfusu 350 milyon, git çöz kardeşim. Hani var ya 'tükürürsek denize çeviririz' diye, git yap hadi neden yapamıyoruz? Kimse kimseyi kandırmasın Arap ve Müslüman ülkeleri toptan hepsi sahtekar."

MÜSLAMAN ÜLKELERİ KENDİ ARALARINDA KAVGALI

Müslüman ülkelerin kendi aralarındaki çekişmelerinden Filistin meselesinde biraraya gelemediğini belirten Mahalli "57 Müslüman ülke var, hiçbirinin birbiriyle dört dörtlük bir ilişkisi yok. Somut örnek vereceğim; dün sayın Cumhurbaşkanı Suudi Arabistan Kralı ile telefonla görüştü. İslam Konferansı liderlerini İstanbul'da topluyoruz ya... Halbuki Türkiye'nin Suudi Arabistan ile ilişkileri kötü. Çünkü Türkiye Suudi Arabistan'a karşı Katar'ı destekledi. Biraz sonra da Katar liderini aradı. Bunları İstanbul'daki konferansa davet etti. Suudi Kral gelmeyecek. Çünkü Türkiye Katar'dan yana tavır koymuş ve ordusunu oraya göndermiş. Katar, Körfez Ülkeleri İş Birliği üyesi. 6 ülke var orada. O konsey kendi aralarında kavgalı. 22 üyenin bulunduğu Arap Ülkeleri Örgütü bir işe yaramaz, hep kendi aralarında problemli. Çıkıyoruz biraz yukarı, dönem başkanının Türkiye olduğu İslam İş Birliği Teşkilatı var. Bunların hepsi de kavgalı. Nasıl kendi aramızda toplanıp da Filistin işini çözeceğiz?" ifadelerini kullandı.