Reklamlar

İşte 18 Nisan 2013 tarihinde Erdoğan'ın önüne konulan MİT raporunun içeriği...


Sarraf’ın casusluk sebebiyle İstanbul savcılığınca soruşturulmaya başladığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, 17 Aralık sonrasında basına yansıyan bir MİT raporuna anımsattı: “18 Nisan 2013 tarihinde dönemin başbakanının (Tayyip Erdoğan) önüne MİT bilgi notu bırakır. Notun konusu Sarraf’tır. Yapılan sahtekarlıklar burada anlatılır. İran’a yönelik ekonomik ambargoya rağmen para transferini yapması kapsamında Sarraf’ın yasaklı kişiler listesine dahil edilebileceği ve ABD ile ilişkilerde sorun yaşanabileceği, hükümet aleyhine kullanılabileceği notta belirtilir.”

CHP lideri bu hatırlatmanın ardından Erdoğan’a şöyle seslendi:“Bu sahtekarın yaptığı dolandırıcılık senin önüne devletin en hassas kurumu tarafından önüne kondu ne yaptın? Bu dosyayı kapattın. Sahtekarlığı görmedin.”

Kılıçdaroğlu sonra da Erdoğan’ın bakanlarının devletin ve hükümetin bilgilerini Sarraf’a verdiğini öne sürdü. Bilgilerin satıldığını da belirterek savcıları göreve çağıran Kemal Kılıçdaroğlu, soruşturma kapsamında hükümetin de sorgulanmasını istedi.