Reklamlar

Kabile Reisi barzani koca Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına meydan okuma cesaretini nereden buluyor ?

Erdoğan’ın “Yanılmışız” çıkışına Barzani yönetiminden yanıt gecikmedi. Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’ın Genel Yayın Yönetmeni Rebwar Kerim Weli yazdığı yazıda Erdoğan’a seslendi.

Weli "Sayın Cumhurbaşkanı, 'En kötü günlerinde yanlarında olduk. Yanılmışız' diyorsunuz. Esad sizi aldattı, Netahyahu aldattı, Obama aldattı, en son da Sayın Barzani mi? Nasıl oluyor da bu kadar kolay aldatılıyorsunuz? Hayır Sayın Cumhurbaşkanı, Kürdistan ve Başkanı Barzani sizi hiç yanıltmadı. Ama siz belki de başkanlık yolunda ihtiyaç duyduğunuz oylar için, Kürdistan halkını aldattınız." diye yazdı.

Rudaw'ın resmi internet sitesinde yayımlanan “Sayın Erdoğan 'Er kişi' olun!” başlıklı yazısında Weli şu ifadeleri kullandı:
“SİZİN ALDIĞINIZ OY MEŞRU OLUYOR DA YÜZDE 92'LİK 'EVE' OYU NEDEN GAYRİMEŞRU OLUYOR”

“Daha ilk günden, Kürdistan'da halkın yüzde 92'sinin desteklediği bağımsızlık referandumunu 'gayrımeşru ve rezalet' ilan ettiniz. Neden Sayın Cumhurbaşkanı? Sizin 'Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi' referandumunda aldığınız yüzde 51.4 oy meşru oluyor da Kürdistan halkının kendi kaderini tayin için verdiği yüzde 92’lik ‘Evet’ oyu neden gayrimeşru oluyor? Kürt olduğumuz için mi?”

Erdoğan’ın yaptırım açıklamalarına değinen Weli yazısını şöyle sürdürdü:

“SATTIĞINIZ KÜRT PETROLÜNÜN PARALARI NEREYE GİTTİ?”

“Sonra, 'vanayı kapatmakla' tehdit ediyorsunuz? Bağdat'ın itirazlarına rağmen Kürt petrolü Ceyhan'a gönderilir ve oradan gemilerle -kimindi o gemiler?- Meksika körfezine kadar dolaşırken neden kapatmadınız vanayı? Sattığınız Kürt petrolünün paraları nereye gitti? Bağdat'ın itirazlarına rağmen paralar Halkbank'a yatarken vanayı kapatmak aklınıza neden gelmedi?"

"NASIL OLUYOR DA BU KADAR KOLAY ALDATILIYORSUNUZ?"

"Sayın Cumhurbaşkanı, 'En kötü günlerinde yanlarında olduk. Yanılmışız' diyorsunuz. Esad sizi aldattı, Netahyahu aldattı, Obama aldattı, en son da Sayın Barzani mi? Nasıl oluyor da bu kadar kolay aldatılıyorsunuz? Hayır Sayın Cumhurbaşkanı, Kürdistan ve Başkanı Barzani sizi hiç yanıltmadı. Ama siz belki de başkanlık yolunda ihtiyaç duyduğunuz oylar için, Kürdistan halkını aldattınız."

"MEGRİ MEGRİ'Yİ SÖYLEYEN SİZ DEĞİL MİYDİNİZ"

"Şimdi, 'Bu ülkeye ihanet etti' dediğiniz Sayın Mesud Barzani'yi seçim dönemlerinde 'Başkan' sıfatıyla Kürt illerine siz davet etmediniz mi? Miting meydanlarında birlikte 'Megri Megri' söylerken Sayın Barzani 'Kürdistan Başkanı' değil miydi? Desteğine ihtiyaç duyduğunuz günlerde Ankara'da göndere çekilen Kürdistan bayrağı şimdi mi gayrimeşru oldu?”

Kaynak: Cumhuriyet