Reklamlar

''Namazını terk eden dinini terk eder.''

Elazığ’da 6-10 yaş arasındaki erkek çocukları kentin en işlek caddesinde “Baba bana namaz kılmayı öğret” dövizleriyle dolaştıran ‘Kuran Nesli Platformu’ çocuklara yönelik gerici uygulamalarını bu kez de Şırnak ve Batman’da sürdürdü. Küçük çocuklar, ellerine tutuşturulan dövizlerle “salavatlar” eşliğinde şehrin sokaklarında dolaştırıldı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verilerine göre sadece 445’i Van’da olmak üzere, binlerce Kuran kursuna rağmen “Diyanet İşleri Başkanlığımızın bu konuda çok eksiği var” dediği Doğu ve Güneydoğu’da gerici vakıflar çocuklara din eğitimi vermeye devam ediyor.

‘Namazını terk eden dinini terk eder’
İktidara yakınlığı ile bilinen İnsani Yardım Vakfı’yla (İHH) ortak çalışmalar yürüten Kuran Nesli Platformu’nun Şırnak’ta düzenlediği etkinlikte küçük yaştaki kız çocukları “Hayat namaz ile güzeldir” yazılı kartonlarla şehirde dolaştırılırken, Batman’da ise 3 bine yakın kız çocuğu “Göz aydınlığım namaz” pankartı taşıtılarak caddelerde yürütüldü. Batman’daki etkinlikte küçük yaştaki bir kız çocuğuna taşıtılan, “Namazını terk eden dinini terk eder” dövizi dikkat çekti.

‘Namaz şuurunun perçinlenmesi için…’
Şırnak’ta düzenlenen etkinlik İHH’nin yanı sıra “İslami düğün” adı altında evlilik organizasyonları düzenleyen İrşad-Der’in ortaklığıyla gerçekleşti. Gelinsiz düğünlere imza atan dernekçe dernek binasından başlanarak, şehrin işlek caddelerinde dolaştırılan çocukların ellerine Türkçe, Kürtçe ve Arapça sloganlar yazılı dövizler verilerek, yürüyüş boyunca “salavat” getirmeleri istendi. Dernek yetkilisi Mehmet Emin Çiçek, “Bugün minik yavrularımızın namaz şuurunun perçinlenmesi için bir etkinlik düzenledik. Derneğimizden Ulu Cami’ye kadar salavatlarla yürüdük” diye konuştu.

‘Güzel işler de oluyor’ desinler
Benzer görüntüler Batman’da da yaşandı. Yaşları itibariyle, bilişsel gelişimini tamamlamamış olan çocuklar türban takılarak “salavatlar” eşliğinde caddelerde yürütüldü. Etkinlikten günler öncesinde gerici derneğin kurslarında çocuklara ayet ve dualar ezberletilirken, “Kur’an Nesli Platformu” Batman Koordinatörü Ali Şimşek, “İnsanımızın ‘Güzel işler de oluyor’ demesi için iyi oldu bu etkinlik” ifadelerini kullandı. Ülkeye ve topluma “faydalı” gençlik yetiştirmek için büyük bir çaba içerisinde olduklarını öne süren Şimşek, “Çocukların yürüyüşü çevredeki vatandaşlardan da büyük beğeni topladı” diye konuştu.