Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

YÜCE DİVAN OYLAMASINDA BAKIN MECLİS'TE NE OLMUŞ?

3120 izlenme02 Aralık 2017


Yüce divan oylamasında 4 Bakan hakkında ne karar çıktı?

Yüce divan oylaması dün akşam yapıldı ve dört bakan hakkında yüce divana gönderilip gönderilmeyeceği hakkında karar verildi.

TARİH: 21 Ocak 2015

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde dün akşam tarihi bir oylama vardı. Dört eski bakan hakkında yolsuzluk ve rüşvet iddialarına binaen yüce divana gönderilip gönderilmeyeceği oylandı. 

Peki yüce divan oylamasında dört eski bakan hakkında ne kadar çıktı, dört bakan için red ve kabul oyları dağılımı ne şekilde oldu?
TBMM, haklarında yolsuzluk ve rüşvet iddiaları olan eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ile Erdoğan Bayraktar’ın Yüce Divan’a gönderilmesi AKP’li vekillerin oylarıyla reddetti.

Bağış oylamasında AKP 48 fire verdi. Çağlayan için 26, Güler için 25 AKP'li vekilin “Yüce Divan'a sevk” yönünde oy verdiği tahmin ediliyor.

İşte tarihi gecenin detayları; ZAFER ÇAĞLAYAN: EVET: 242 HAYIR:264 FİRE:38

İlk karar Zafer Çağlayan için çıktı. Oylama sonucu Çağlayan'ı Yüce Divan'a göndermeme kararı verildi. TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada 242 kabul 264 red 7 çekimser oyla eski bakan Zafer Çağlayan'ın Yüce Divan'a gönderilmesi reddedildi. Oylamada 517 oy kullanıldı. AKP bu oylamada 38 fire verdi.
MUAMMER GÜLER: EVET:241 HAYIR:258 FİRE: 43

Eski Bakanlardan Zafer Çağlayan'ın ‘ret' ile sonuçlanan oylamasının ardından eski İçişleri Bakanı Muammer Güler için sandığa gidildi. Oylamanın ardından sayım işlemine geçildi. Sayımın sonucunda Güler'in Yüce Divan'a gönderilmemesi kararı çıktı. Güler'in oylamasıyla ilgili sandıktan 258 ret oyuna karşı 241 kabul oyu çıktı. Bu arada 6 oy çekimser, 4 oy boş ve 4 oy da geçersiz sayıldı.